Kaip pasirinkti?
Jėgainės
- Saulės jėgainių kainos prasideda nuo 1100 Eur už 1 kW, su valstybės parama saulės jėgainė vartotojui turėtų atsipirkti ne ilgiau nei per 7-10 m.
- Rekomenduojama rinktis jėgainę, atsižvelgiant į metinį energijos suvartojimo kiekį, taip pat - galimą energijos suvartojimo padidėjimą ateityje (pvz., planuojant įsigyti šilumos siurblį, elektromobilį ar kitą, daug elektros energijos naudojantį įrenginį). Pasirinkus per didelės galios elektrinę, ir nespėjus sunaudoti sugeneruotos energijos iki metų pabaigos, ji bus atiduota į bendrąjį tinklą neatlygintinai, tokiu atveju iš sugeneruotos energijos neturėsite jokios naudos.
- Renkantis jėgainę būtina atsižvelgti į namo stogo tipą, orientaciją į pietus bei šalia esančius šešėlį sukuriančius objektus. Visi šie faktoriai lemia, kaip efektyviai išnaudosite saulės elementus.
- Svarbu pasirinkti patikimą, atestuotą montuotoją. Tik tokiu atveju būsite užtikrinti, kad elektrinė bus sumontuota kokybiškai.
Fotovoltiniai moduliai
- Būtina atsižvelgti į gaminio kokybę ir gamintojo teikiamas garantijas.
- Geriausi saulės panelių gamintojai reitinguojami Bloomberg Tier1 sąraše (https://review.solar/latest-tier-1-solar-panels-list-2019/). Kitas rodiklis, įrodantis fotovoltinių modulių kokybę – nepriklausomos Danijos laboratorijos PVEL vykdomo fotovoltinių modulių patikimumo ir nusidėvėjimo tyrimo ataskaita, kurioje galima pasitikrinti skirtingų gamintojų modulių charakteristikas. Daugiau apie ją skaitykite čia: https://www.pvel.com/about/
- Klientas gali jaustis saugus, kai sutartyje pateikiamos aiškios garantinės sąlygos, o tiekėjas yra oficialus gamintojo atstovas Lietuvoje. Tipinės žinomiausių pasaulio gamintojų standartinių fotovoltinių modulių garantijos terminas yra nuo 10 m. Modulių efektyvumui dažniausiai teikiama 25 metų garantija. Vis dėlto, nauji rinkos žaidėjai vilioja klientus gerokai ilgesniais garantiniais terminais. Į tai reikėtų žvelgti kritiškai – rekomenduojame itin atidžiai skaityti garantines sąlygas.
- Protingiausia rinktis standartinius, populiariausius gamintojo siūlomus fotovoltinius modulius. Jie yra patikrinti, turi tęstinumą. Toks sprendimas užtikrina greitesnį sistemos atsiperkamumą, yra paprasčiau montuojamas ir prižiūrimas.
- Fotovoltiniams moduliams, ant kurių dalį dienos krenta šešėlis rekomenduotina naudoti optimizatorius.
Inverteriai
- Reikia atsižvelgti į gaminio kokybę ir gamintojo teikiamas garantijas. Standartinė inverterio garantija yra 5-7 m. su galimybe pratęsti iki 20 m. Optimaliausia pratęsti garantiją iki 10 m.
- Svarbu atkreipti dėmesį į garantines sąlygas bei jų taikymą. Vienu atveju, garantiją reikia pratęsti iš karto, kitu atveju iki pasibaigiant standartiniam garantiniam laikotarpiui.
- Ateityje augant elektros palaikymo mokesčiui gali būti patrauklu kaupti energiją baterijose. Kai kurie gamintojai siūlo hibridinius inverterius, kurių viena jungtis yra naudojama tiesioginiam vartojimui, o kita - baterijų krovimui;
- Jeigu norima stebėti generuojamą energiją nuotoliniu būdu, inverteris turėtų turėti tinklo pajungimo galimybę ar bevielio tinklo modulį.
Tvirtinimo konstrukcijos
- Beveik 80 % saulės jėgainių gedimų Europoje įvyksta dėl netinkamų tvirtinimo komponentų parinkimo ir montavimo klaidų.
- Akivaizdu, kad tvirtinimo konstrukcijų svarba nuvertinama be reikalo. Konstrukcija turėtų būti paskaičiuota pagal Europoje galiojančias Eurocodes normas, išskiriant kiekvienos jėgainės montavimo vietovę, detalius stogo parametrus ir klimato sąlygas. Neatlikus konstrukcijų skaičiavimų įprastos, skirtingų sistemų tvirtinimo detalės negali užtikrinti saugaus jėgainės eksploatavimo.
- Svarbu, kad montavimo įmonė būtų apmokyta atlikti skaičiavimus ir montavimo darbus su konkretaus gamintojo produktais.
Negalite dėti į krepšelį, kol kitas Jūsų krepšelis laukia patvirtinimo!
Krepšelyje yra produktas be kainos, pašalinkite jį.